Hoppa till sidans innehåll

Uttagning till DM

2018-10-25 10:33
Vi
  • Uppdaterad: 2018-10-25 10:33

Vi har gjort uttagningen till DM som spelas 9-11 nov i Sollentuna Rackethall
För dem som skall kvalspela är det spel fredag kväll.
Klubbtröja skall användas i så stor utsträckning som möjligt och är obligatoriskt i semifinaler och finaler.
Enligt vår klubbpolicy anmäler vi täbyspelare med täbyspelare i dubbel och mixed
Klubben betalar anmälningsavgiften
Vi har coacher på plats som försöker hinna med att coacha så mycket som möjligt
Uttagning:

U11
HS
Adam Medin, Daniel Cai, Sixten Åhlander, Ludwig Morskogen
HD
Adam Medin/Ludwig Morskogen, Daniel Cai/Sixten Åhlander

U13
HS
Isak Erliksson, Christoffer Boman, Anton Nilsson, Etienne Neuber, David Axelsson, Philip Quan, David Norberg, Bowen Yan, Anton Holmlund, Tommy Sjögren
DS
Sofia Strömvall, Jenny Tuvesson, Filippa Wetterborn, Freja Winge, 
Lovisa Liljebladh, Felicia Wu, Minou Emling, Linnea Bornefalk
HD
Isak Erliksson/Christoffer Boman, Anton Nilsson/Etienne Neuber, 
David Axelsson/Philip Quan, Bowen Yan/Tommy Sjögren
DD
Sofia Strömvall/Jenny Tuvesson, Filippa Wetterborn/Freja Winge, 
Linnea Bornefalk/Felicia Wu, Lovisa Liljebladh/Minou Emling
MXD
Isak Erliksson/Sofia Strömvall, Christoffer Boman/Jenny Tuvesson, 
Anton Nilsson/Filippa Wetterborn, David Axelsson/Freja Winge
Anton Holmlund/Linnea Bornefalk
U15
HS
Kim Linell, Eric Ramstedt, Victor Morskogen, Deepak Pillai, Carl Mustonen,Alvin Breitholtz, Axel Björkenheim, Joackim Hagström, Simon Svenburg, Sebastian Lätth, Albin Pehrson

DS
Alix Nordström
HD
Eric Ramstedt/Deepak Pillai, Kim Linell/Alvin Breitholtz, 
Victor Morskogen/Axel Björkenheim, Joackim Hagström/Simon Svenburg

Albin Pehrson/Sebastian Lätth
MXD
Carl Mustonen/Alix Nordström

U17
HS
Emil Söderdahl, Albin Nilsson, Jesper Ericson, Erik Regnér, 
DS
Alexandra Winge, Linnea Eriksson, Malin Mustonen, 
Lovisa Neuber, Jennifer Hagström, Lelian Doran, Emily Quan
HD
Emil Söderdahl/Ludwig Axelsson, Jesper Ericson/Erik Regnér
DD
Malin Mustonen/Lovisa Neuber, Jennifer Hagström/Alexandra Winge, Lelian Doran/Emily Quan

MXD
Albin Nilsson/Lovisa Neuber, Jesper Ericson/Malin Mustonen
Erik Regnér/Alexandra Winge, Ludwig Axelsson/Linnea Eriksson

U19
HS
Victor Ramstedt, Max Svenander, Karl-Johan Granåsen
HD
Victor Ramstedt/Karl-Johan Granåsen, Max Svenander/Albin Nilsson


Senior
Hermansah, Richard Kuhl, Victor Aglinder, Mathias Wigardt, Marcus Boman, 
Emil Johansson, Boxiao Pan
DS
Miranda Johansson, Julia Tuvesson, Elin Boman
HD
Larry Li/Emil Johansson, Marcus Boman/Victor Lindahl, 
Boxiao Pan/Victor Aglinder
DD
Elin Boman/Julia Tuvesson, Maria Persson/Miranda Johansson
MXD
Hermansah/Julia Tuvesson; Larry Li/Maria Persson, 
Victor Lindahl/Elin Boman

Vänligen hör av er snarast om ni inte har möjlighet att delta eller om ni har några frågor

mvh
Peter

Skribent: Kent Kotte
Epost: This is a mailto link

 

Här finner ni info samt anmälan till badminton- och squashskolan!

 

 

Bokning av banor

Logga in med din epost och ditt lösenord nedan.

Medlemmar har fått mail med inloggningsuppgifter, saknar du detta använder du "glömt lösenord" - länken nedan.

Email:
Lösenord:
 
1:a gången?
Registrera HÄR!
Som ny spelare registrerar du dig som Strötidsspelare. Välkommen att kontakta oss på email: This is a mailto link om du önskar bli medlem! 

Sponsorer

 

peab


 

 

  

Forza logo

 

Logo blå-svart

 

 

images[2]


sparre


tandlakargruppen

 

 

Postadress:
Täby BM - Badminton
Täby RacketCenter, Flyghamnsvägen 16
18364 Täby

Kontakt:
Tel: 087565094
E-post: This is a mailto link

Se all info