Hoppa till sidans innehåll

Täby har vunnit 235 SM titlar

2009-02-22 15:10
2018 har vi hittills vunnit 5 GULD
  • Uppdaterad: 2018-03-19 18:02

         
Nr   År  Kat  Årg.  Namn
1 1974 HD U18 Ola Eriksson/Stefan Karlsson Eskilstuna
2 1975 HS U18 Bruno Wachfeldt
3 1975 DS  U18  Anita Gustafsson
4 1975 HD U18 Bruno Wachfeldt/Göran Sterner Lidingö
5 1975 MD  U18  Bruno Wachfeldt/Anita Gustafsson
6 1978 HS  Senior  Thomas Kihlström
7 1978 HD  Senior  Thomas Kihlström/Bengt Fröman Lidingö
8 1978 DD  U14 Jeanette Kuhl/Christine Gandrup
9 1979 DS  U14  Jeanette Kuhl
10 1979 DD  U14  Jeanette Kuhl/Katarina Skole
11 1979 MD  U14  Michael Erliksson/Jeanette Kuhl
12 1980 DS  U18  Christine Gandrup
13 1980 DS  U16  Christine Gandrup
14 1980 DD  U16  Christine Gandrup/Maria Bengtsson Smash
15 1981 DS  U18  Christine Gandrup
16 1981 DD U18  Christine Gandrup/Maria Bengtsson Malmö
17 1981 DS  U16  Christine Gandrup
18 1981 DD  U16  Christine Gandrup/Jeanette Kuhl
19 1981 MD  U16  Stellan Österberg Landvetter/Jeanette Kuhl
20 1981 HS  U14  Peter Axelsson
21 1981 HS  U12  Håkan Tillberg
22 1981 HD  U12  Pierre Strömvall/Håkan Tillberg
23 1982 DD  Senior  Christine Gandrup/Maria Bengtsson Malmö
24 1982 DS  U18  Christine Gandrup
25 1982 DD  U18  Christine Gandrup/Maria Bengtsson Malmö
26 1982 HD  U16  Peter Axelsson/Stefan Axelsson
27 1983 HD  U18  Michael Erliksson/Stellan Österberg Landvetter
28 1983 DD  U18  Jeanette Kuhl/Christine Gandrup Carlskrona
29 1983 HS  U16  Peter Axelsson
30 1983 HD U16  Peter Axelsson/Mikael Lundqvist Aura
31 1983 HS  U14  Håkan Tillberg
32 1983 HD  U14  Pierre Strömvall/Håkan Tillberg
33 1983 MD  U14  Håkan Tillberg/Catrin Andersson
34 1985 DD  U23  Jeanette Kuhl/Lena Staxler Umeå
35 1985 HS  U18  Peter Axelsson
36 1985 HD  U18  Peter Axelsson/Mikael Lundqvist Aura
37 1985 HS  U16  Håkan Tillberg
38 1985 DS  U14  Astrid Crabo
39 1987 HS  U18  Håkan Tillberg
40 1987 HD  U23  Peter Axelsson/Jens Olsson Göteborg
41 1987 DS  U16  Astrid Crabo
42 1987 HD  U16  Fredrik Holmkvist/Rikard Gruvberg Bergsåker
43 1987 DD   u16 Astrid Crabo/Veronica Sandberg Aura
44 1987 DD  U14  Susanna Hjälmroth/Karin Jacobson Returen
45 1988 HD  U23  Peter Axelsson/Jens Olsson Göteborg
46 1988 MD  U18  Christian Ljungmark Botkyrka/Astrid Crabo
47 1989 HS  U23  Peter Axelsson
48 1989 HD  U23  Peter Axelsson/Mikael Rosén Aura
49 1989 DS  U18  Astrid Crabo
50 1989 DD  U18  Astrid Crabo/Susann Jacobson
51 1989 MD  U18  Rikard Gruvberg Bergsåker/Astrid Crabo
52 1990 HD  Senior  Peter Axelsson/Mikael Rosén Aura
53 1991 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Frölunda
54 1991 DS  U23  Astrid Crabo
55 1991 DD  U23  Astrid Crabo/Susann Jacobson
56 1992 HS  Senior  Peter Axelsson
57 1992 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Frölunda
58 1992 DS  U21  Astrid Crabo
59 1992 DD  U21  Astrid Crabo/Susann Jacobson
60 1993 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Frölunda
61 1993 DD  Senior  Christine Gandrup/Lim Xiaoqing Aura
62 1993 DS  U14  Johanna Persson
63 1993 DD   U14 Cecilia DuRietz/Johanna Persson
64 1993 MD  U14  Peter Eriksson Västra Frölunda/Johanna Persson
65 1994 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Göteborg
66 1994 DD  Senior  Christine Gandrup/Lim Xiaoqing Aura
67 1994 MD  Senior  Jan Eric Antonsson Carlskrona/Astrid Crabo
68 1994 DD  U16  Johanna Persson/Katja Wengberg LUGI
69 1994 MD  U14  Daniel Glaser/Sara Persson
70 1994 HD  YO Thomas Angarth/Per Bendix
71 1995 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Göteborg
72 1995 MD  Senior  Jan Erik Antonsson Carlskrona/Astrid Crabo
73 1995 DD  U16  Johanna Persson/Marie Drotz Askim
74 1995 MD  U16  Andreas Berglund Borås/Johanna Persson
75 1995 DS  U14  Sara Persson
76 1995 DD  U14  Elin Bergblom/Sara Persson
77 1995 MD  U14  Gustaf Ihrlund Hofors/Elin Bergblom
78 1996    HD Senior Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Göteborg
79 1996 DD  Senior  Astrid Crabo/Susann Jacobson
80 1996 MD  Senior  Peter Axelsson/Catrine Bengtsson Askim
81 1996 DD  U18  Johanna Persson/Emma Gustafsson Umeå
82 1996 MD U18 Oscar Johanesson Uppsala/Johanna Persson
83 1996 HD  U16  Daniel Glaser/Magnus Åkesson Skogås
84 1996 DS  U14  Elin Bergblom
85 1996 DD  U14  Elin Bergblom/Camilla Sandh
86 1996 MD  U14  Gustaf Ihrlund Hofors/Elin Bergblom
87 1997 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson Frölunda
88 1997 DD  Senior  Christine Gandrup/Marina Andrievskaja Göteborg
89 1997 MD  Senior  Peter Axelsson/Catrine Bengtsson Askim
90 1997 MD  U19  Patrik Isaksson Aura/Johanna Persson
91 1997 DD  U17  Sara Persson/Sandra Tholinsson Askim
92 1997 MD  U17  Martin Johansson Wätterstad/Sara Persson
93 1997 DS  U15  Elin Bergblom
94 1997 HD U15 Patrik Gustafsson/Gustaf Ihrlund Hofors
95 1997 DD  U15  Elin Bergblom/Camilla Sandh
96 1997 MD U15 Gustaf Ihrlund Hofors/Elin Bergblom
97 1998 DD  Senior  Christine Gandrup/Marina Andrievskaja Göteborg
98 1998 MD  Senior  Peter Axelsson/Catrine Bengtsson Askim
99 1998 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson
100 1998 DS  U22 Johanna Persson
101 1998 DD  U22  Anna Lundin/Johanna Persson
102 1998 MD  U22  Patrik Isaksson Aura/Johanna Persson
103 1998 DS  U19  Sara Persson
104 1998 MD  U19  Daniel Glaser/Frida Andreasson Göteborg
105 1998 DS U17 Elin Bergblom
106 1998 HD  U17  Daniel Glaser/Gustaf Ihrlund Hofors
107 1998 DD  U17  Elin Bergblom/Camilla Sandh
108 1999 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson
109 1999 HD  Y Oldt Peter Brandt/Mats Fagerström
110 1999 HD  Ä Oldt  Sven Kellermalm/Björn Pettersson
111 1999 DS  U19  Sara Person
112 1999 HD  U19  Daniel Glaser/Gustaf Ihrlund Fyrisfjädern
113 1999 DD  U19  Sara Persson/Sandra Tholinsson Västra Frölunda
114 1999 MD  U19  Daniel Glaser/Frida Andreasson Göteborg
115 1999 DS  U17  Elin Bergblom
116 1999 DD  U17  Elin Bergblom/Camilla Sandh
117 1999 HS  U15 Hugi Heimirsson
118 1999 DS  U22  Sara Persson
119 2000 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson
120 2000 DD  Senior  Anna Lundin/Jenny Karlsson Umeå
121 2000 HS  O 40 Peter Brandt
122 2000 HS  O 45 Sven Kellermalm
123 2000 DS  U19  Elin Bergblom
124 2000 MD  U19  Daniel Glaser/Elin Bergblom
125 2000 HD  U22  Daniel Glaser/Gustaf Ihrlund Uppsala
126 2000 DS  U22  Sara Persson
127 2001 HD  Senior  Peter Axelsson/Pär Gunnar Jönsson
128 2001 DD Senior Christine Gandrup/Marina Andrievskaja Uppsala
129 2001 HS  V40  Peter Brandt
130 2001 HS  V45  Sven Kellermalm
131 2001 DD  U19  Elin Bergblom/Camilla Sandh
132 2001 MD  U15  Sara Jonsson/Martin Jurlander Aura
133 2001 DS  U22  Sara Persson
134 2001 MD  U22  Daniel Glaser/Pernilla Pariola Uppsala
135 2002 DS Senior Sara Person
136 2002 DD Senior Elin Bergblom/Johanna Persson
137 2002 MD Senior Daniel Glaser/Johanna Persson
138 2002 HS V 45 Sven Kellermalm
139 2002 DS U22 Sara Persson
140 2002 MD U22 Daniel Glaser/Elin Bergblom
141 2003 DD Senior Elin Bergblom/Johanna Persson
142 2003 HS U19 Hugi Heimirsson
143 2003 DS U17 Sara Johnson
144 2003 DS U22 Elin Bergblom
145 2003 MD U22 Hugi Heimirsson/Jessica Gustafsson Askim
146 2003 HD U22 Daniel Glaser/Dennis von Dahn
147 2004 HS V40 Mats Fagerström
148 2004 HS V50 Sven Kellermalm
149 2004 HD V35 Mats Fagerström/Paul Ottosson
150 2004 HD V45 Thomas Angarth/Sven Kellermalm
151 2004 DD Senior Johanna Persson/Frida Andreasson Göteborg
152 2004 MD Senior Johanna Persson/Fredrik Bergström Umeå
153 2004 HS U19 Mathias Wigardt
154 2004 DS U13 Therese Angarth
155 2004 HD U13 Fredrik Johnson/Anton Wieselbladh Fyrsifjädern
156 2004 DD U13 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Sävsjö
157 2004 MD U13 Therese Angarth/Patrik Lundqvist Malmö
158 2004 HD U15 Borgar Heimirsson/Nico Ruponen
159 2005 DS Senior Sara Persson
160 2005 DD Senior Johanna Persson/Elin Bergblom Fyrisfjädern
161 2005 MD Senior Johanna Persson/Jörgen Olsson Askim
162 2005 HS U19 Mathias Wigardt
163 2005 DD U19 Sara Johnson/Emelie Lennartsson Carlskrona
164 2005 HS U22 Hugi Heimirsson
165 2005 HD U22 Dennis von Dahn/Magnus Sahlberg Askim
166 2005 MD U22 Dennis von Dahn/Lina Alfredsson Malmö
167 2005 HD U13 Rickard Ojaäär/Adam Jaensson Järnvägen
168 2005 DD U13 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Sävsjö
169 2005 MD U15 Karolina Kotte/Alexander Nistad Kista
170 2006 HD Senior Joakim Andersson/Zhang Yi
171 2006 DS V35 Jeanette Kuhl
172 2006 MD V35 Paul Ottosson/Jeanette Kuhl
173 2006 DS U15 Therese Angarth
174 2006 DD U15 Therese Angarth/Sanna Theodorsson Sävsjö
175 2006 MD U15 Therese Angarth/Patrik Lundqvist Malmö
176 2007 DS V35 Jeanette Kuhl
177 2007 DD V35 Jeanette Kuhl/Marina Kårström Södermalm
178 2007 MD V40 Paul Ottosson/Jeanette Kuhl
179 2007 DD U17 Karolina Kotte/Ellinor Vidh Aura
180 2007 HD U22 Mathias Wigardt/Gabriel Ulldahl Västra Frölunda
181 2007 HD U15 Rickard Ojaäär/Adam Jaensson Järnvägen
182 2008 DS V35 Jeanette Kuhl
183 2008 DD V35 Jeanette Kuhl/Tanja Karlsson Älmhult
184 2008 MD V35 Joachim Fellenius Skogås/Jeanette Kuhl
185 2008 MD V50 Björn Wigardt/Gunnel Bengtsson Wega
186 2008 HD U13 Daniel Ojaäär/Andreas Norell Spårvägen
187 2008 MD U13 Daniel Ojaäär/Amanda Ottosson V.Frölunda
188 2009 DS Senior Zhang Xi
189 2009 MD U19 Hugo Pettersson/Maria Carlheim Muller Skogås
190 2009 HD V50 Björn Wigardt/Christer Forsgren Carlton
191 2009 DS U22 Karolina Kotte
192 2009 HD U22 Sebastian Gransbo/Gabriel Ulldahl V:a Frölunda
193 2010 DS Senior Zhang Xi
194 2010 MD Senior Joakim Andersson/Zhang Xi
195 2010 DD V35 Jeanette Kuhl/Helene Floberg Uppsala Vintage
196 2010 MD V40 Stefan Edvardsson Skogås/Jeanette Kuhl
197 2010 HD U13 Viktor Aglinder/Karl Murgård Västra Frölunda
198 2010 MD U13 Richard Kuhl/Moa Sjöö Fyrisfjädern
199 2010 MD U15 Daniel Ojaäär/Clara Nistad Kista
200 2010 HD U22 Johan Kasperi/Oscar Kruse Västra Frölunda
201 2011 HS U13 Viktor Aglinder 
202 2011 MD U13 Viktor Aglinder/Sara Louise Wittström Skogås
203 2011 HS U17 Daniel Ojaäär
204 2011 HD U17 Daniel Ojaäär/Jonathan Forsberg Fyrisfjädern
205 2012 HD U15 Viktor Aglinder/Morgan Lidman Skogås
206 2012 DS U13 Maria Persson
207 2012 DD U13 Maria Persson/Lydia Demitriades Örebro
208 2012 MD U13 Maria Persson/Calle Harrbacka Skogås
209 2013 DS U13 Ashwathi Pillai
210 2013 DD U17 Clara Nistad/Elin Svensson Askim
211 2013 HS U15 Viktor Aglinder
212 2013 HD U15 Viktor Aglinder/Daniel Gholiof
213 2014 DS U19 Clara Nistad
214 2014 DS U15 Ashwathi Pillai
215 2014 DD U15 Maria Persson/Amanda Lagehäll Skogås
216 2015 DD Senior Clara Nistad/Moa Sjöö Fyrisfjädern
217 2015 DD U19 Clara Nistad/Moa Sjöö Fyrisfjädern
218 2015 DS U15 Ashwathi Pillai
219 2015 HS U13 Tom Söderström
220 2015 HD U13 Tom Söderström/Gustav Björkler V:a Frölunda
221 2015 DD U13 Cassandra Svens/Thyra Hultman Spårvägen
222 2015 HS U17 Viktor Aglinder
223 2015 HD U17 Viktor Aglinder/Carl Harrbacka Skogås
224 2016 HD Senior Sebastian Gransbo/Peder Nordin
225 2016 DD Senior Clara Nistad/Emma Wengberg
226 2016 HS U13 Ludwig Axelsson
227 2016 HD U13 Deepak Pillai/Samuel Johansson
228 2017 DS U17 Ashwathi Pillai
229 2017 HS U13 Eric Ramstedt
230 2017 HD U13 Eric Ramstedt/Adam Elmfeldt Askim
231 2018 DS Senior Ashwathi Pillai
232 2018 MD Senior Clara Nistad/Richard Eidestedt
233 2018 HD U15 Alvin Breitholtz/Emil Söderdahl
234 2018 MD U15 Ludwig Axelsson/Jessica Silvennoinen
235 2018 DD U13 Sofia Strömvall/Elin Öhling
         
1 1996     Lag SM senior
2 2005     Lag SM senior
3 2015     Lag SM U15
4 2017     Lag SM U17
Skribent: Kent Rickard Kotte

 

Här finner ni info samt anmälan till badminton- och squashskolan!

 

 

Bokning av banor

Logga in med din epost och ditt lösenord nedan.

Medlemmar har fått mail med inloggningsuppgifter, saknar du detta använder du "glömt lösenord" - länken nedan.

Email:
Lösenord:
 
1:a gången?
Registrera HÄR!
Som ny spelare registrerar du dig som Strötidsspelare. Välkommen att kontakta oss på email: This is a mailto link om du önskar bli medlem! 

Sponsorer

 

peab


 

 

 

 

 

 

Forza logo

 

Logo blå-svart

 

 

images[2]


sparre


tandlakargruppen


Postadress:
Täby BM - Badminton
Täby RacketCenter, Flyghamnsvägen 16
18364 Täby

Kontakt:
Tel: 087565094
E-post: This is a mailto link

Se all info