Badmintonskolan -- anmäl dig här / / sign up here
Välkommen till Täby Badminton
 
Vinst i semifinal 2 ger avgörande match i Täby den 4 maj
2026-04-22 12:19
Täbys segrande lag i Trollhättan

Vi lyckades ta revansch på Trollhättan med Golden Set seger 14-12!

Det betyder att vi har att se fram emot en avgörande semifinal i LagSM den 4 maj i Täby RacketCenter!

Men vi backar bandet och tar det i kronologisk ordning. Matchen inleds med DD och HS2 

Trollhättan hade snurrat lite på sitt lag och satte in Bergsten/Husher-Ruus. Sofia och Miranda inleder extremt starkt och tar snabbt ledningen med 2-0 i set, samtidigt som Kim leder 2-0 i set mot Olsson, och det ser ljust ut! 

Sen skiftar momentumet en aning och Olsson tar det viktiga 3e setet. Även i DDn har Trollhättan kvitterat till 2-2 i set. 

Så matchen stod och balanserade på en skör tråd. 

Men det slog rätt för oss. Vi reser oss och tar bägge matcherna. Enastående!!! 

HS1 följer och det blev en snabb match. Tyvärr i Trollhättans favör med 3-0 i set. Victor var sliten från spel i Tyskland hela helgen och nådde inte upp till den nivån han brukar. 

Men han reser sig i den följande herrdubbeln tillsammans med Ludde Axelsson. Samtidigt gick Karolina in i damsingeln och stretade på med det hon kunde, men Husher Ruus var numret för stort. 2-2 med 2 matcher kvar och det ser ut att bli en nagelbitare. 

Axelsson/Svendsen reste sig som sagt, lite ur askan och hade ganska bra kontroll på matchen och vinner 3-1 i set. 

3-2 i matcher och mixeddubbeln kvar, och vi har läge att avgöra. Tyvärr var Bugtrup/ Bergstein starkare. Första setet var tajt, men sen växte siffrorna och danskarnas nivå likaså. 

 Då skulle alltså det avgöras med golden set, och diskussionerna gick ganska hett fram och tillbaka med vad vi skulle välja. 

Till slut enades vi om att försöka spela herrsingeln, och vi peppade Svendsen och stöttade honom. 

Själva Golden Set blev även det en nagelbitare, utan dess like. Victor lyckas pusha sig själv och lyfta sig och satsa det han har. Han lyckas ta ledning 10-8, då Vittoriani vaknar till och kvitterar till 10-10 och sen till 11-10 med hjälp av en nätrullare. 

Sen vände Victor Svendsen och visade karaktär! 

Vinst till slut med 14-12

Nu laddar vi om till avgörandet hemma i Täby RacketCenter den 4:e maj. 

Matchstart 18.30

Varmt välkomna till det! 💙🤍

Nu kör vi

 

Resultat i semifinal 2

Semifinal i Lag-SM slutspelet mot Trollhättan torsdag kväll denna vecka
2026-04-14 14:01

Nu drar det ihop sig för semifinal Lag-SM slutspelet mot Trollhättan i bäst av 3 matcher.

Vi skall göra allt vi kan för att nå vår första final sedan 2018. Så vi behöver stöttning av fullsatta läktare som hejar på oss

Eftersom att vi slutade topp 2 i Grundserien gick vi direkt till semifinal i slutspelet.

Trollhättan som slutade på 4:e plats mötte Frölunda i kvartsfinal, som de vann de med 2-1 i matcher

På torsdag kväll denna vecka är det första matchen på hemmaplan i Täby RacketCenter.

Vi bjuder på godisregn + saft o bullar till alla barn/ungdomar

Matchstart 1815

Laguppställningar (släpps 15.30)

Läs mer inför semifinalspelet i Lag-SM

Gratis Inträde

Vi önskar er Varmt Välkomna

Livesändning för er som ej är på plats i Täby RacketCenter

 

Max och Sofia spelar EM
2026-04-07 12:14
Max Svensson och Sofia Strömvall

Denna vecka avgörs Europamästetrskapen som spelas i Spanien.

Täby har 2 spelare  med i den svenska truppen.

Max Svensson och Sofia Strömvall som spelar mixed tillsammans. Max spelar även HD tillsammans med Mio Molin (Fyrisfjäderna)

Lottning/resultat

Live-sändning

Olivia vinner 6-nations U17
2026-04-06 08:25
Olivia Liang vinner damsingel i 6-nations U17

Efter sin Senior-SM titel i Umeå var Olivia bara hemma och vände innan hon åkte ned till vårens stora U17-landslagstävling 6-nations där europas 6 främsta nationer deltar i både ind. tävling och lagturnering.

Hon låg riktigt illa till i första omgången mot fransyskan Lucie Deslandes, där hon vände underläge 11-18 i avgörande set till vinst 24-22. Därefter vann Olivia hela tävlingen och tog hon hem sin andra stora titel på 2 veckor.

Vi säger Stort Grattis till Olivia!

Även Garvita Yadav är med i den svenska truppen i Tyskland. Tillsammans med sin partner Casper Bohlin vann hon första omgången i mixed mot ett holländskat par, innan de förlorade mot danmarks bästa par.

I lagtävlingen möter alla 6 länderna varandra

FK på plats är vår egen Jesper de Waal

Resultat ind tävling

Lagtävling

 

Täby bästa klubb i SM med 2 Guld och 3 silver
2026-03-29 14:56
Svenska Mästare Olivia i DS och Ludde i HD

För 3:e året i rad lyckas vi bli bästa klubb på Senior-SM.

Ludwig Axelsson försvarade förra årets Guld i HD. I år med sin nya partner Filip Karlborg från Spårvägen som han mötte i förra årets final. De var stabila genom hela turneringen och vann samtliga matcher i 2 raka set. Endast hotade i sista setet i finalen som slutade 21-19. På andra sidan var Max Svensson som alltså tog hem silvret till Täby ihop med Mio Molin (Fyrisfjädern)

I damsingel var det hel-Täby final sedan både förra årets mästarinna Julia Tuvesson och vårt nya stjärnskott Olivia Liang tog sig till finalen utan setförlust.

Tjejerna bjöd på en riktigt fin final i 3 stenhårda set där Olivia till slut lyckades ta hem matchen med 21-19, 19-21, 23-21 och därmed vinna sitt första Senior-SM, trots att hon har flera år kvar som ungdommspelare.

Kim Linell stod för en närmast heroisk insats under lördagen när han med bländande spel lyckades vända tuffa underlägen till vinster i 3 tuffa set både i kvarten mot Gabriel Ulldahl (Påvelund) och i semi mot Ludvig Petré (Trollhättan)

I söndagens final var Frölundas Gustav Björkler för stark mot en sliten Kim Linell.

Sammanfattningsvis 2 Guld och 3 Silver är vi nöjda med och säger Stort Grattis till våra medaljörer

Här på SVT-Play kan se finalerna

Resultat

Sponsorer