Badmintonskolan -- anmäl dig här / / sign up here
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Välkommen till Täby Badminton
 
Fina framgångar i 08-Cup och Botkyrka Ungdom
2024-02-21 09:13
Chenxi Li vann sin andra 08-Cup i HS U9!

I helgen spelades Spårvägen 08-Cup och våra barn/ungdomar fick några fina framgångar

I minsta klassen HS U9 lyckades Chenxi Li vinna sin andra 08-Cup i rad.

I finalen besegrade han Anand Virat från BMK Södermalm

Mio Fischer vann HS U17/U19 efter finalseger över Elis Lenkeri (Spårvägen)

Vendela Ramberg vann silver i DS U17/U19

 

Samtidigt avgjordes Ungdomstävlingen Botkyrkaslaget Ungdom för tävlingsklasserna Nivå 2 och 3:

 

Även här hade vi några medaljörer:

SILVER

DS U13 Nivå 3: Arutpradha Praveen

DS U13 Nivå 2: Nelly Nguyen

DD U13: Linnea Lind/Nelly Nguyen

BRONS

DS U17/U19 Nivå 2: Samanvihta Mullangi

DD U15: Arutpradha Praveen/Aadvika Menon (Boo Racketklubb)

Mixed U13: Ronny Nguyen/Linnea Lind

DD U17: Samanvitha Mullangi/Emelie Edström

 

Stort Grattis till alla!

 

2 Guld, 1 Silver och 2 Brons i JSM
2024-02-19 08:08
Sofia Strömvall högst på JSM-pallen i DD och mixed!

I Junior-SM som avgjordes i helgen tog Sofia Strömvall dubbla Guld.

Först i DD tillsammans med Matilda Ståhle från Kista.

Sofia och Matilda födda -06 och -07 vann, kanske lite överraskande, lätt över sina finalmotståndare Elin Öhling/Elin Ryberg från Frölunda som båda är födda -05 med 21-16, 21-13.

Därefter vann Sofia även mixed med sin partner Mio Molin från Umeå där de finalbesegrade Filip Swahn/Elin Öhling ( Spårvägen/Frölunda) 

Sofia gick igenom hela JSM utan setförlust och visade att hon för närvarande är Sveriges klart främsta dubbel/mixed-spelare på tjejsidan.

 

Även Victor Morskogen tog hem dubbla medaljer till Täby.

Silver i HD tillsammans med Daniel Ström och brons i mixed med Amanda Magnusson Aura. De var mycket nära finalplats, men förlorade tyvärr semifinalen med minsta möjliga marginal 19-21 i avgörande set.

 

Christoffer Boman vann brons i HD med Elof Åberg (Fyrisfjädern)

 

Utöver våra medaljörer hade vi även flera kvartsfinalister:

HS

Christoffer Boman 

DS

Karolina Widberg

Mixed

Isak Erliksson/Jenny Tuvesson

Joackim Hagström/Emelie Nordin (Spårvägen)

 

Stort Grattis till alla och även våra starka coacher på plats Mattias Borg och Deepak Pillai

 

Resultat från JSM

 

5 semifinaler i Junior-SM
2024-02-17 22:00

Inför finaldagen i Junior-SM har vi 3 spelare som tillsammans är framme i 5 semifinaler:

 

Sofia Strömvall i DD tillsammans med Matilda Ståhle (Kista)och i Mixed tillsammans med Mio Molin (Umeå)

 

Victor Morskogen i HD med Daniel Ström (Trollhättan) och i Mixed tillsammans med Amanda Magnusson (Aura)

 

Christoffer Boman i HD tillsammans med Elof Åberg (Fyrisfjädern)

 

Semifinalpasset LIVE-sänds med början 09.00 söndag morgon och finalspelet startar 13.00

 

Lottningar/resultat

 

LIVE-sändning

 

 

 

Dags för Junior-SM i Sundsvall
2024-02-16 12:15
Junior-SM I Sundsvall spelas i Baldershallen Sundsvall

Nu i helgen avgörs årets Junior-SM i Sundsvall.

Mattias Borg och Deepak Pillai är på plats för att coacha våra U19-spelare.

Vi har en stor trupp och flera medaljchanser.

 

Täbys trupp:

HS:

Christoffer Boman, Sebastian Lätth, Joackim Hagström, David Lundström, Adam Medin, William Fjällby, Samuel Hugosson

DS

Jenny Tuvesson, Karolina Widberg

HD

Victor Morskogen/Daniel Ström (Trollhättan), Isak Erliksson/Wille Norberg ( Fyrisfjädern), Christoffer Boman/Elof Åberg (Fyrisfjädern), Adam Medin/William Fjällby, Joackim Hagström/David Lundström

DD

Jenny Tuvesson/Karolina Widberg

Mixed

Sofia Strömvall/Mio Miolin (Umeå), Victor Morskogen/Johanna Magnusson (Aura), Isak Erliksson/ Jenny Tuvesson, William Fjällby/ Sara Norrby (Fyrisfjädern),

Sebastian Lätth/Emelie Wanzelius (Umeå), Joackim Hagström/Emelie Nordin (Spårvägen)

 

Kvalet spelas fredag med start 14.30. Vi har 3 spelare som kvalar:

Samuel Hugosson HS, Joackim Hagström/David Lundström HD

 

Följande Täbyspelare är seedade:

HS

Christoffer Boman   5/8

HD

Victor Morskogen/Daniel Ström (Trollhättan)   2:a

DD

Sofia Strömvall/Matilda Ståhle (Kista) 1:a

Mixed

Sofia Strömvall/ Mio Molin (Umeå) 1:a

Victor Morskogen/Amanda Magnusson (Aura) 2:a

 

Följ våra Junior i JSM här:

 

Lottning/resultat

LIVE-stream

 

Täby Badminton instagram

 

C-laget krossade allt i Div 2
2024-02-14 08:38
Vårt C-lag i Div 2. fr. v. Adam Medin, William Fjällby ( U17), Isak Erliksson, Jocke Hagström, Sebastian Lätth (U19), rutinerade Linnea Eriksson och Garvita Yadav (U15). Liggande Coach Sven Hagström

Årets näst sista serieomgång spelades i helgen.

Vårt C-lag som spelar i Div 2 mötte Borlänge och Lidingö.

Lagledare Sven Hagström mönstrade ett mycket starkt lag med flera av våra främsta U17 och U19 spelare och de hade inga större problem med sina motståndare. segersiffrorna skrevs till 8-0, 8-0 med endast ett enda set tappat.

 

För B-laget i div 1 slutade helgen med en vinst och en förlust. I första matchen var Skogås A-lag starkast och vann över oss med 6-2. Därefter vann vi relativt enkelt mot Bergsåker med 7-1.

 

Vi ligger nu på 2:a plats i Div 2 och 5:a i Div 1 med en omgång kvar att spela.

Vi har möjlighet att ta hem segern i Div 2 om vi besegrar Södermalm och Fyrisfjädern i sista omgången, men samtidigt måste Sollentuna tappa minst 2 poäng.

 

Sista omgången spelas helgen 9-10 mars

 

Resultat och tabeller

Div 1

Div 2

 
Sponsorer