Badmintonskolan -- anmäl dig här / / sign up here
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Miranda kvartsfinalist i Croatien och Ungdomsframgångar i Spåret Open
2023-10-02 08:16

Vår A-lagsspelare Miranda Johansson som även är ansvarig för vår Badmintonskola följde upp sin internationella turneringsvinst i DD i Slovenien Future för några veckor sedan med två kvartsfinaler i DD + mixed i Croatian International.

Även denna gång med sina nya italienska partners Martina Corsini och Gianmarco Bailetti.

 

I helgen spelades även Spårvägens stora ungdomstävling Spåret Ungdom och en del av våra kommande ungdomar fick fina framgångar:

 

Guld

HS U17 Nivå 5: William Fjällby

DD U15: Garvita Yadav/Thelma Schärberg (Trollhättan)

Mixed U15 Nivå 2: Simon Gaude/Yuhe Hu

Mixed U17 Nivå 5: William Fjällby/Sigrid Tvede-Jensen (Spårvägen)

Silver

HS U13 Nivå 3: Yngve Forslund

DS U15 Nivå 2: Yuhe Hu

HD U13: Aariv Dass/Elliot Choi  ( Boo Racketklubb)

HD U17 Nivå 5: William Fjällby/Sigge Askeroth ( Spårvägen)

HS U17/U19 Nivå 2: Samuel strand

Mixed U15 Nivå 5: Garvita Yadav/Kaige Lundström (Kista)

Brons

HD U17 Nivå 5: Bowen Yan/Samuel Thorgren (Spårvägen)

Mixed U13: Yngve Forslund/Divanshy Roy (Racket Sportsklubb)

Mixed U17 Nivå 5: Sixten Åhlander/ Isabella Widberg

HS U17/U19 Nivå 2: Levi Roszbach

 

Stort Grattis till alla framgångar!

 


Nyhetsarkiv
5 medaljer på Senior-SM2024-02-05 10:12
Dags för Senior-SM2024-02-02 12:29
3 nya poäng mot Umeå!2024-01-24 21:44
Följ Swedish Open2024-01-19 06:43
Framgångar i BSO Elit2023-12-11 09:05
Sverige spelar Lag-EM2023-12-06 18:18
Swedish Youth Games2023-11-17 10:32
Tuff match igår!2023-11-14 15:07
Framgångar i GotElit2023-10-16 09:17
Klubbresa till Gotelit2023-10-13 17:15
Succé för Sport Camp2023-08-11 08:02
Finaldags i Ungdoms SM2023-03-26 08:25
40 BS-spelare med i KM2023-03-12 08:39
Finaldag i SeniorSM2023-02-05 08:32
 
Sponsorer